24 lipca 2013

Warto wiedzieć: o rękawach słów kilka


Witam! :)

Źle skrojone lub ustawione mogą szpecić i pogrubiać. Właściwie uszyte podnoszą walory estetyczne ubrania. Mowa o rękawach, których prawidłowe skrojenie oraz dostosowanie odpowiedniego typu do kształtu sylwetki wcale nie jest taką prostą sprawą.

Wyróżnia się wiele typów rękawów, a każdy z nich wymaga zastosowania konkretnej techniki krawieckiej. Można jednak podzielić je na 4 podstawowe rodzaje:

1. rękawy wszywane - zostaje ukończony przed przymocowaniem do pachy (np. T-shirt)


source: http://www.designcontest.com/blog/how-to-market-a-killer-t-shirt-design/2. rękawy koszulowe zwykłe - rękaw zostaje przyszyty do pachy, podczas gdy zarówno szew rękawa jak i szwy ubrania pozostają otwarte ( np. w męskiej koszuli)


source: http://abcslubu.pl

3. rękawy raglanowe - rękaw zostaje połączony przednim i tylnym szwem skośnym, który sięga od pachy do dekoltu. Zostaje wszyty w otwarty szew, podczas gdy zarówno szew rękawa, jak i szwy ubrania pozostają otwarte (np. w bluzkach, sweterkach, tunice damskiej)Source:http://www.giftsonline.pl/odziez/16099,fruit_of_the_loom___long_sleeve_baseball_t

4. rękawy kimono - ten typ rękawa nie wymaga tradycyjnej pachy. Zostaje on wycięty w jednym kawałku razem z przednią i tylną częścią ubrania. Ubranie ma szwy na ramionach oraz szew boczny biegnący aż pod spód rękawa (np. tunika )source: http://malazabka.plJeśli chodzi o długość rękawy dzielą się na krótkie, trzy czwarte i długie. Pod względem szerokości na wąskie i szerokie. Osobną kwestią są rozcięcia na rękawie jak wiadomo pełnią ważną funkcję bo umożliwiają jego włożenie na rękę :) Najpopularniejszymi wersjami rozcięć są rozcięcie z listewką: ciągłą, z podwiniętym brzegiem i z listewką koszulową zwykłą. Sprawy listewek, mankietów itp. jak będzie potrzeba to poruszę w innym poście :) 

Trochę teorii nie zaszkodzi, a może się przydać. Kończę już ;)


Rodzaje rękawów wymieniłam z książki "Proste i modne szycie" Connie Amaden-Crawford, ale korzystałam też z moich zdobyczy: "Szycie moim hobby" B. Ignatowskiej i "Kulisy kroju i szycia" Z. Hanus. 

7 komentarzy:

 1. Ostatnio bardzo podobają mi się rękawy reglanowe, ale nie mam jak na złość żadnego wykroju, pewnie kiedyś wykombinuję coś sama w tym kierunku ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny poradnikowy post :). Iwonka mnie też się te reglanowe podobają, ale póki co jeszcze się nie przymierzyłam do żadnego rękawa :). Teoria przyda się na pewno :*!

  OdpowiedzUsuń
 3. Rękawy sprawiają mi największy problem w szyciu. Umiem zrobić formę, zmodelować, ale wszywanie to masakra. Nie znoszę! Zawsze coś się nie ułoży jak trzeba i pruję i wszywam i pruję i...wychodzę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. "2. rękawy koszulowe zwykłe - rękaw zostaje przyszyty do pachy, podczas gdy zarówno szew rękawa jak i szwy ubrania pozostają otwarte ( np. w męskiej koszuli)"
  Za nic nie mogę tego zczaić ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przyszywasz do nie ukończonego szwu koszuli, nie do końca zszyty rękaw a potem modelujesz :)

   Usuń
 5. Przypomniały mi się lekcje w szkole:)) Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 6. rękaw typu kimono jest wybawieniem dla moich skromnych umiejętności krawieckich:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :)